Nőgyógyásznapló

Egy szülész-nőgyógyász első terhessége...

Mennyi az esély rá, hogy a lombik sikeres lesz?

2020. február 20. - nogyogyasznaplo

happy-couple-checking-pregnancy-test-positive-7pcfxub.jpgA címben szereplő kérdés nagyjából az első, amit megkapok, amikor egy párnál kiderül, hogy lombikprogramra lesz szükségük ahhoz, hogy gyermekük lehessen. A procedúra hosszadalmas, macerás, sokszor kellemetlen, fájdalmas, és drága, még akkor is, ha államilag támogatott (bár ez most reményeink szerint megváltozik). Természetes, hogy aki kénytelen benne részt venni, tudni akarja, hogy mire számíthat.

 A gond az, hogy egyértelmű válasszal erre a kérdésre nem tudunk szolgálni. Van persze egy statisztika: az elvégzett lombikok nagyjából 35 százaléka lesz sikeres. De ez csak egy százalékos arány, és semmit nem mond arra vonatkozóan, hogy adott párnak mennyi az esélye. 

A problémától függ

Ez ugyanis teljesen eltérő, és nagymértékben függ attól, hogy pontosan mi is a probléma az adott pár esetében.

Vannak kisebb akadályok, amik jól kezelhetők, vagy éppen a lombik egyértelmű megoldás rá. Ilyenkor nagyobb a valószínűsége, hogy sikeres lesz az eljárás. Ilyen lehet például, ha a petevezetékek záródtak el, de minden más rendben van. Vagy ha a férfi oldalon gond van esetleg a spermiumok számával, mozgékonyságával.

Bonyolultabb a helyzet akkor, ha összetett probléma áll fenn a női oldalon, amit nehéz megoldani, vagy egy alapbetegség áll fenn súlyosabb mértékben, szövődményekkel, például egy előrehaladott endometriózis. Ilyenkor sem teljesen reménytelen az ügy, de tény, hogy rosszabbak az esélyek, mint egy egészséges méh esetében.

Jelentős befolyásoló tényező az anyai életkor. 35 éves korig a legjobbak az esélyek, utána viszont rohamosan romlani kezdenek, gyakorlatilag évről évre. 45 éves kor felett már nagyon csekély kilátás van a sikerre.

Nem lehet biztosra menni

Sajnos az az orvos még nem született meg, aki pontosan megmondhatja, hogy az adott párnak mekkora esélye van a sikeres fogantatásra. Tudunk következtetni, meg tudjuk ítélni, hogy könnyebb vagy nehezebb helyzetből indulunk, de pontos számokat nem tudunk mondani. Egy biztató helyzetből is lehet sikertelenség, és egy reménytelennek tűnő eset is okozhat meglepetést.

Ezért szoktam azt mondani, hogy meg kell próbálni. Fölösleges a statisztikát nézegetni, mert attól okosabb senki nem lesz a saját helyzetével kapcsolatosan. Viszont ha a természetes út nem működött, a lombik még mindig ad lehetőséget.

A bejegyzés trackback címe:

https://nogyogyasznaplo.blog.hu/api/trackback/id/tr2415470392

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása