Viszonylag sok esetben derül ki a termékenységi kivizsgálások során, hogy a pajzsmirigy okolható a fogantatás elmaradásáért, vagy éppen az ismétlődő vetélésért. Sajnos, ha a pajzsmiriggyel gondok vannak, az képes annyira felborítani a szervezet optimális működését, hogy a terhesség létre sem tud jönni, vagy ha ez mégis sikerül, akkor a további fejlődéssel lehetnek gondok.
Mivel a probléma sokakat érint, igyekszem világossá tenni, hogy mi köze is van a pajzsmirigynek a terhességhez, és miért tud akkora bajt okozni, ha nem működik megfelelően.
Alul- vagy túlműködik?
Terhesség szempontjából mindegy, hogy a pajzsmirigy alulműködik vagy túlműködik, mindkét esetben elmaradhat ugyanis a fogantatás, vagy következhet be vetélés, koraszülés.
Bár a pajzsmirigy által termelt TSH hormon papíron 4 mIU/l-ig normálisnak számít, a terhesség előtt és közben 1 mIU/l az ideális érték – elég nagy különbség, nem igaz? Magyarországon többnyire az alulműködés a gond, ami azért van, mert a pajzsmirigy megfelelő működéséhez jódra van szükség, kishazánk ugyanakkor meglehetősen jódhiányos terület.
Ha a pajzsmirigy alulműködik
A pajzsmirigy alulműködése a normál tüszőérést gátolja, valamint progeszteronhiánnyal jár, aminek következtében a beágyazódás sem tud megvalósulni. Plusz adalékként a tejtermelő hormon, vagyis a prolaktin szintje megemelkedik, ami ugyancsak a fogantatást gátló tényező.
A tünetek jellemzőek, de nem feltétlen tipikusak:
- túlsúly
- rendszertelen menzesz
- hajhullás
- alacsony energiaszint
- székrekedés
- alacsony pulzus
- fázósság.
Sokszor másnak tudják be az érintettek a tüneteket, vagy nem is érzékelnek semmi különöset. Nem ritka, hogy csak a gyermekáldás elmaradása, vagy a vetélés hívja fel a figyelmet arra, hogy valami nincs rendben.
Ha a pajzsmirigy túlműködik
Amennyiben a pajzsmirigy túlműködik, menstruációs zavarok és ovuláció nélküli, úgynevezett anovulációs ciklusok lehetnek jellemzők. Ha a terhesség mégis létrejön, akkor is muszáj kezelni, ellenkező esetben vetéléssel, koraszüléssel, vagy fejlődési rendellenességgel számolhatunk.
A tünetek a pajzsmirigy alulműködés tüneteinek ellentétei:
- gyors anyagcsere
- fogyás
- hasmenés
- általános idegesség
- túlzott aktivitás
- alvászavarok
- itt is jelen vannak a vérzészavarok.
Fontos tudni, hogy bár a termékenységi vizsgálatok során mi felvethetjük a pajzsmirigyproblémát, ha bebizonyosodik, hogy ez a gond, kelleni fog egy jó endokrinológus is. A pajzsmirigy kezelése ugyanis már nem nőgyógyászati hatáskör. Ha azonban az endokrinológusnak sikerül helyrehozni a pajzsmirigyet, elhárulnak a korábbi akadályok, olyannyira, hogy spontán terhesség lehet a vége.