Nőgyógyásznapló

Egy szülész-nőgyógyász első terhessége...

A meddőség nem egy végleges diagnózis!

2020. október 20. - nogyogyasznaplo

pregnanttest.jpgMár írtam róla, hogy nem szeretem a meddőség szót, helyette a nehezített teherbeesést szoktam használni. Mégis úgy érzem, kell vele foglalkozni, mert a köznyelv sokat használja, ezért sokakat érint a hatása.

A „meddőség” szó olyan, mint valami bélyeg, ami arra utal, hogy az ember nem működik jól. Nem csoda, hogy sokan nagyon rosszul élik meg a diagnózist. Ehhez azonban az is sokat hozzátesz, hogy legtöbben véglegesnek gondolják: ha valakiről kimondják, hogy meddő, akkor ennyi, sosem lehet saját gyermeke. De szerencsére ma már ez nem igaz.

Napjainkban a meddőség inkább egy pillanatnyi állapot, mint végleges diagnózis, hála a rengeteg rendelkezésre álló orvosi ismeretnek, segítségnek. A meddőség ma már legfeljebb annyit jelent, hogy az adott párnak természetes úton nem, vagy csak nagyon pici eséllyel lehet gyermeke. De más úton ettől még járhatnak sikerrel, sőt, olykor az állapot is megszüntethető.

Meddő voltam, de meggyógyultam

Meddőségről hivatalosan akkor beszélünk, amikor 1 párnak 1 éven belül nem jön össze a baba úgy, hogy semmilyen módon nem védekeznek ellene, direkt próbálkoznak. Ennek viszont sok oka lehet. Állhat a háttérben egy kezelhető rendellenesség, amit meg lehet szüntetni, és így a teherbeesés elől is elgördül az akadály – vagyis megszűnik a meddőség. 

Ilyen lehet egy pajzsmirigy hormon eltérés, egy méhpolip, vagy egy herevisszér miatti rossz spermakép. Számos problémára van gyógymód, vagyis a meddőség sokszor igenis gyógyítható!

És mi van, ha nem?

Nos, akkor ott vannak az asszisztált reprodukciós eljárások, vagyis az inszemináció, a lombik, amik számtalan párnak segítettek már. Ma már szerencsére egyre ritkább az olyan helyzet, amikor sehogy nem tudunk segíteni. Nem mondom, hogy nem fordul elő, de nem is gyakori helyzet, legtöbbször van valamilyen megoldás.

Mivel sok betegséget ismerünk és tudunk kezelni vagy gyógyítani, illetve kicsit bele is tudunk nyúlni kívülről a folyamatokba, ha szükséges, elmondhatjuk, hogy a meddőség valóban nem egy végleges állapot. Ilyen értelemben tényleg helyesebb a nehezített teherbeesés kifejezés, hiszen legtöbbször valóban „csak” ennyiről van szó.

A bejegyzés trackback címe:

https://nogyogyasznaplo.blog.hu/api/trackback/id/tr1316246142

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása